Blog


Miód – bezcenny dar natury

Miód to produkt naturalny wytwarzany przez pszczoły, ceniony jest za właściwości lecznicze i dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Kupujemy go zazwyczaj jesienią przed sezonem przeziębień, ale również w innych porach roku. I często zastanawiamy się… jak długo miód jest zdatny do spożycia?

Słoiki dla miodu

Miód możemy przechowywać naprawdę bardzo długo! Jeżeli jednak będziemy robić to w niewłaściwy sposób, szybko zepsuje się…

O tym, że miód jest długowieczny mogą świadczyć wykopaliska archeologiczne, w trakcie których znaleziono dobrze zachowane pojemniki z miodem. Co prawda nie odważono się spróbować zawartości beczułek sprzed 2500 lat, ale pomimo upływu lat, nie zmienił on swojego wyglądu.

Chronić przed wilgocią

W przechowywaniu miodu najważniejsze jest zabezpieczenie go przed dostępem wilgoci. Miód jest produktem silnie higroskopijnym i chłonie wilgoć z powietrza. Wraz z nią do miodu mogą dostawać się zanieczyszczenia i mikroorganizmy, które powodują fermentację cennego produktu. Trzeba dbać o to, aby na każdym etapie – od pozyskiwania miodu z pasieki, poprzez wirowanie i konfekcjonowanie – wilgotność powietrza wynosiła około 70%.

Ważne jest też (o czym wie każdy pszczelarz!) zachowanie bezwzględnej czystości i wietrzenie pomieszczeń, w których pozyskujemy miód. Nie narażamy też miodu na obce, ostre zapachy, bo łatwo możemy pozbawić go naturalnego aromatu.

Szklane słoiki z nakrętkami

Szkło jest materiałem neutralnym i nie przenika do zamkniętych w nim produktów, w przeciwieństwie do plastiku i metalu, które wpływają zarówno na trwałość, jak i na walory smakowe miodu. Niewłaściwie przechowywany, traci również swoje cenne właściwości zdrowotne.

Miód w szczelnie zamkniętych szklanych słoikach możemy przechowywać przez długi czas i cieszyć się jego niezmienionym smakiem. Ważne jest też to, aby nie narażać słoików z miodem na działanie światła słonecznego, które powoduje rozpad zawartych w nim substancji czynnych. Najlepszym miejscem do przechowywania ich będzie kuchenna szafka lub piwnica. Nie powinniśmy również przechowywać miodu w zbyt wysokiej temperaturze! Optymalnie będzie to 8 do 12 °C.

Krystalizacja miodu

Musimy wiedzieć również o tym, że krystalizacja miodu jest procesem naturalnym i nie świadczy o tym, że miód starzeje się lub psuje. Wręcz odwrotnie! Jeżeli kupiony miód po dłuższym czasie nadal jest płynny, świadczy to o jego zafałszowaniu cukrem. Wyjątkiem jest miód akacjowy, który długo pozostaje w stanie płynnym.

Słoiki z miodem mają różne pojemności i kształty. Zazwyczaj są też wizytówką pasieki, bo odpowiednio dobrane nakrętki i etykiety stanowią ich prawdziwą ozdobę i zachęcają do kupna!

Miód w sprzedaży

Miód, jak każdy produkt spożywczy przeznaczony do sprzedaży, musi być odpowiednio oznaczony. Na etykiecie powinna znaleźć się nazwa miód, pojemność/waga produktu, data przydatności do spożycia i klasa jakości. Ważne są też dane adresowe pasieki lub dystrybutora miodu.

Po sezonie pasiecznym nadchodzi czas na sprzedaż miodu. Chętnych do zakupu tego bezcennego daru natury z pewnością nie zabraknie, warto więc zaopatrzyć się w słoiki, które przyciągną uwagę kupujących, aby nie tylko zawartość była pokusą nie do

Wróć

Zapraszamy do współpracy!

Poznaj naszą ofertę
Skontaktuj się z nami