Pierwsze słoiki do wekowania przetworów zostały wynalezione i opatentowane w XIX wieku. Już 150 lat wcześniej próbowano pasteryzacji żywności, ale te eksperymenty nie wyszły poza doświadczenia laboratoryjne. Dopiero pod koniec XIX wieku niemiecki chemik Rudolf Rempel rozpowszechnił sposób konserwacji żywności w szklanych pojemnikach. Po jego śmierci patent odkupił Johann Carl Weck i to on w powszechnej świadomości jest twórcą najlepszego sposobu pasteryzacji żywności.
Weki
Innowacyjność słoików Wecka polegała na dodaniu do szklanego pojemnika uszczelniającej gumy i szklanej pokrywki oraz sprężyny, która dociskała wieczko do uszczelki, a jednocześnie stanowiła swoisty zawór bezpieczeństwa. Zawartość słoików wytwarza bowiem w trakcie gotowania nadciśnienie, jednocześnie zwiększając swoją objętość. Z tego powodu napełniając słoiki, trzeba pozostawić w nich trochę wolnej przestrzeni. Gdy słoiki studzą się, wytwarza się wewnątrz nich podciśnienie, które szczelnie dociska zamknięcie. Wynalazek Wecka przetrwał niemal całe stulecie, a popularność jego słoików nie słabła aż do końca lat 60-tych XX wieku.
Twist off
W latach 80-tych typowe weki ze szklanym wieczkiem zostały wyparte przez słoiki z nakrętką twist off. Ten typ zamknięcia wymaga nagwintowania szklanego pojemnika, do którego dopasowywana jest metalowa lub plastikowa nakrętka. Posiada ona wypustki, które wpasowują się w rowki gwintu słoika i w ten sposób szczelnie zamykają zawartość opakowania.
Jeżeli robimy domowe przetwory, musimy zwrócić uwagę na ilość rowków i wypustek. Obecnie produkuje się słoiki z czterema lub sześcioma gwintami. Szczelność słoika zapewnia jedynie dopasowanie ich do siebie. Musimy też pamiętać, że zarówno uszczerbiony słoik, jak też podważona np. nożem nakrętka nie nadają się do powtórnego użycia.
Nakrętki nośnikiem reklamy
Nakrętki twist off od czasu ich wynalezienia przeszły niemałą ewolucję. Początkowo białe lub w kolorze metalu były po prostu zamknięciem. Jednak z czasem zaczęto używać ich jako prostego, ale ważnego nośnika reklamy i informacji. Biorąc do ręki słoik, najpierw patrzymy na wieczko i od razu widzimy co zawiera słoik.
Warto więc – jeżeli jesteśmy producentem określonego rodzaju żywności – postarać się o dedykowane nakrętki (np. dla pszczelarzy) lub umieścić na nakrętce logo swojej firmy. Możemy również pokusić się o projekt graficzny, który zostanie na dłużej w pamięci naszych klientów.