Blog


Szkło dekoracyjne we współczesnych wnętrzach

Szkło jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej uniwersalnych materiałów wytwarzanych przez człowieka. Szklane przedmioty otaczają nas na co dzień, a ten niezwykle dekoracyjny materiał znajduje również zastosowanie w architekturze i aranżacji wnętrz.

Przez stulecia najbardziej oczywistym zastosowaniem szkła były szyby w oknach. Szklane tafle znane już w średniowieczu, początkowo były dostępne jedynie dla bardzo majętnych osób. Z czasem rozwój technologii (szczególnie w czasach rewolucji przemysłowej) spowodował, że szkło stało się tańsze, a przez to bardziej dostępne dla każdego. Współcześnie, szkło nie tylko doświetla wnętrza, ale jest również ważnym elementem dekoracyjnym i konstrukcyjnym w nowoczesnym budownictwie.

Szkło w architekturze

Szkło może być stosowane na zewnątrz budynków jako element konstrukcyjny i dekoracja fasad, jak też w nowoczesnych wnętrzach biurowych i mieszkalnych. Szklane konstrukcje są łatwe w montażu i nie wymagają ingerencji w elementy nośne budynku. Ponadto łatwo można je zdemontować, co jest istotne przy zmianie wystroju lub koncepcji zagospodarowania przestrzeni.

Wykorzystywane jest do poprawy funkcjonalności pomieszczeń, wyodrębniania przestrzeni, czy też nadania lekkości elementom wystroju. Dzięki temu, że szkło jest przezierne, pomieszczenia zyskują na przestronności. Możemy łączyć je z różnymi materiałami, takimi jak drewno, metal, beton czy też kamień. Spójne zestawienia nadają wnętrzom zamierzonego charakteru w stylu industrialnym, minimalistycznym oraz w nowoczesnych przestrzeniach biurowych i mieszalnych.

Szkło w wykończeniu wnętrz

Szkło bez trudu możemy dostosować do estetyki wnętrza. Dzięki hartowaniu, laminowaniu i klejeniu zyskuje ono na wytrzymałości, staje się bezpieczne i odporne na uszkodzenia. Jego dekoracyjny charakter podkreśla piaskowanie, satynowanie oraz nadruki i barwienie.

Oprócz drzwi, balustrad czy też ścianek, często wykorzystujemy szklane tafle na ścianach w różnych pomieszczeniach w domu. Najpopularniejsze jest wykańczanie szkłem przestrzeni pomiędzy kuchennymi szafkami. Doskonale zastępuje ono płytki kuchenne, nadając wnętrzu nowoczesny charakter. Jego powierzchnia pozbawiona jest fug, idealnie gładka i łatwa w czyszczeniu. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość dowolnego nadruku na szkle. Warto popuścić wodze fantazji i zaaranżować kuchenną przestrzeń na swój własny sposób.

Szklane panele sprawdzą się również w innych miejscach w naszym domu. Dopasowane kolorystycznie do wystroju, podkreślą elegancki, nowoczesny design wnętrz. Również w tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Szkło najczęściej pojawia się w łazience. Doceniamy jego wodoodporność i walory estetyczne. Oprócz luster stosuje się je jako okładziny ścienne oraz kabiny prysznicowe. Mogą mieć one różne kształty, jak też zdobienia. Odpowiednio zabezpieczone specjalnymi powłokami hydrofobowymi są łatwe w utrzymaniu w czystości bez zacieków i osadów. Tak jak w kuchni, również w łazience szkło może być alternatywą dla płytek ściennych. Warto rozważyć ten sposób wykończenia, jeżeli zależy nam na idealnie gładkich ścianach i nowoczesnym wystroju. Szkło jest łatwe w montażu, bowiem można je po prostu przykleić do ściany.

Innym sposobem wykorzystania szkła w dekoracji domu są meble, w których szkło najczęściej łączy się z drewnem lub metalem. Stoły ze szklanym blatem są wbrew pozorom niezwykle wytrzymałe, niepodatne na zarysowania, a przy tym lekkie wizualnie, co jest zaletą w przypadku mebli o dużych rozmiarach. Jeżeli chcemy zaś podkreślić elegancki wystrój naszych wnętrz, warto wybrać witryny i gabloty ze szklanymi elementami.

Niezależnie od tego, jak wykorzystamy szkło we wnętrzach będzie ono zawsze dobrym wyborem, bowiem trudno przecenić jego dekoracyjność, ponadczasowość i uniwersalny charakter.

Wróć

Zapraszamy do współpracy!

Poznaj naszą ofertę
Skontaktuj się z nami