Tradycja dekorowania iglastych gałązek wywodzi się z czasów pogańskich i jak wiele innych zwyczajów została zaadaptowana przez chrześcijaństwo. Wieszane na choince ozdoby miały symbolicznie zapewnić zdrowie, miłość, bezpieczeństwo i dostatek.
Pierwotnie przyozdabiano świąteczne drzewko owocami, lakierowanymi orzechami i łańcuchami wykonanymi z papieru i słomy. Wielu z nas pamięta jeszcze tradycyjne ozdoby pieczołowicie przechowywane przez mamy i babcie.
Nic tak jednak nie przystraja drzewka jak szklane bombki, w których odbijają się choinkowe światełka.
Jak powstała bombka?
Szklana bombka, co ciekawe powstała… z biedy!
W 1840 roku pracownik huty szkła Lauscha w Niemczech, Hans Greiner nie mając pieniędzy na zakup owoców i orzechów na świąteczne drzewko, postanowił zastąpić je szklanymi wydmuszkami. Ozdoby spodobały się sąsiadom, a w następnych latach stały się już tak popularne, że uchroniły plajtującą fabrykę przed bankructwem. Lausch został na wiele lat monopolistą w produkcji bombek na starym kontynencie, a fabryka produkuje je do dziś.
Początkowo szklane ozdoby na choinkę imitowały owoce i orzechy, z czasem zaczęły przybierać bardziej różnorodne formy. Do produkcji coraz wymyślniejszych kształtów bombek zdeterminował twórców rynek amerykański, na który trafiły one pod koniec XIX wieku. Od tego czasu cieszą się tam niesłabnącym popytem.
Na fali popularności szklanych ozdób powstawały liczne manufaktury i fabryki specjalizujące się w produkcji choinkowych bombek. Do ich kształtowania zaczęto używać form ceramicznych pokrywanych grafitowym pyłem. W późniejszych latach udoskonalano zarówno proces dmuchania szkła jak i techniki zdobienia, ucząc ich w szkołach artystycznych powstających już na początku XX wieku. W Polsce produkcją miliona bombek dziennie mogła poszczycić się istniejąca od połowy XX wieku do 2008 roku milicka fabryka bombek.
Choinkowe ozdoby to często małe dzieła sztuki pieczołowicie przechowywane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ręcznie malowane w fantazyjne wzory, mają wymyślne kształty i piękny połysk. Gdy zawisną na choince przywodzą na myśl zaczarowany świat, w którym spełniają się świąteczne życzenia.
Ozdabianie iglastego drzewka to w wielu domach rytuał, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Warto też zadbać o niepowtarzalny wystrój domu. Możemy podkreślić świąteczny nastrój świecami umieszczonymi w szklanych pojemnikach lub własnoręcznie udekorowanych, modnych słojach. Dopełnieniem będzie blask szklanej zastawy na świątecznym stole.
A gdy za oknem zabłyśnie pierwsza gwiazdka, poddajmy się nastrojowi i zanurzmy w magicznym blasku szklanych ozdób.