Szkło jest jednym z najważniejszych tworzyw towarzyszącym nam w codziennym życiu. Z jednej strony kruche i podatne na zniszczenie, z drugiej – szkło jest wieczne! Potrafi w nienaruszonym stanie przetrwać tysiące lat! Można je też wielokrotnie przetwarzać bez utraty cennych właściwości.
Chociaż technika wytwarzania szkła dmuchanego była znana już w Starożytności, to przydatność butelek do przechowywania wina i innych alkoholi odkryto stosunkowo późno…
Kolor butelki ma znaczenie
W XVII wieku brytyjski dyplomata Kenelm Digby zauważył, że wino przechowywane w szklanych butelkach nie traci swych właściwości i aromatu. Udoskonalił on produkcję szkła i zaczął barwić je na ciemniejsze kolory, chroniące zawartość przed niekorzystnym działaniem światła. Warto wiedzieć, że kolor butelki jest ściśle związany z jej zawartością! Im ciemniejszy kolor szkła, tym lepsza ochrona przed słońcem i promieniowaniem UV.
Współcześnie najczęściej spotykamy cztery kolory szkła i – w zależności od regionu winiarskiego – trunki są przechowywane w określonych rodzajach butelek. Często jest to uregulowane regionalnymi przepisami.
Do przechowywania czerwonych, długo leżakujących win używa się szkła w kolorze intensywnej, ciemnej zieleni. Czarne lub ciemnobrązowe butelki służą do przechowywania Porto i Madery. W butelkach zielonych i jasnobrązowych spotkamy wina białe, a przeźroczyste butelki zawierają wina musujące i różowe.
Szata zdobi trunek
Producenci domowego wina, piwa czy też innych trunków dużą wagę przywiązują do sposobu ich przechowywania. Wybór butelki nie powinien być dziełem przypadku, gdyż nie każda butelka jest odpowiednia do piwa, wina czy nalewki. Musimy zwrócić uwagę na grubość szkła, kształt, kolor i sposób zamknięcia. Warto pokusić się o ciekawy, wyróżniający kształt butelek!
Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu butelek. Najlepiej sprawdzą się miejsca bez dostępu światła słonecznego, gdyż promienie UV przenikając przez szkło, mogą zmieniać smak zawartości! Piwo nabiera tzw. „mysiego” posmaku, a wino jest „prześwietlone”. Nie powinniśmy też przechowywać trunków w sąsiedztwie innych silnych zapachów, takich jak np. kiszona kapusta lub środki chemiczne.
Sposób, w jaki przechowujemy butelki z trunkami, również ma znaczenie! Wino najlepiej leżakować w pozycji poziomej, a piwa nie należy narażać na wstrząsy. Jeżeli spełnimy te warunki i odpowiednio opakujemy nasze produkty w dedykowane butelki, możemy być pewni, że degustacja przyniesie nam wiele radości i doznać smakowych!
Odpowiednio dobrana butelka jest jak szata zdobiąca człowieka – nasz trunek wygląda profesjonalnie! i smakuje wyjątkowo! Jeżeli domowy wyrób dodatkowo ozdobimy etykietą i odpowiednim zamknięciem, będziemy mogli poszczycić się własną kolekcją, niczym nie ustępującą wyglądem znanym markom.