Blog


Słoje, słoiki, słoiczki… Poznaj ich historię i zastosowanie

Słoik robi obecnie oszałamiająca karierę, będąc nie tylko pojemnikiem do przechowywania żywności, ale też naczyniem do podawania potraw czy… produktem dekoratorskim! Ale czy znasz historię powstania słoika?

Jak większość wynalazków, również słoik bierze swój początek w historii wojen, tym razem napoleońskich. Napoleon przemieszczał się po Europie z ogromną armią, którą trzeba było wyżywić… Ogłosił więc konkurs na sposób przechowywania żywności przez dłuższy czas i z możliwością jej transportowania.

Autorem wynalazku dla armii Napoleona został w 1858 roku John Landis Mason. W pierwotnej wersji było to naczynie szklane z metalową pokrywką. Patent ten od Masona odkupił Johann Weck. Dodał on do wieczka gumową uszczelkę i sprężynę, dzięki którym produkty w słoiku były teraz szczelnie zamknięte, a po zagotowaniu mogły być dłużej przechowywane bez dostępu powietrza.

Weck otworzył w początkach XX wieku fabrykę produkującą jego słynne słoiki, a od jego nazwiska nazwano sposób pasteryzacji wekowaniem. Popularne weki w latach 80-tych XX wieku zostały zastąpione przez słoiki typu twist off, w których zakrętka jest od wewnątrz powleczona cienkim tworzywem pełniącym rolę uszczelki.

Pasteryzacja – wekowanie to nic innego jak konserwowanie w szkle. W słoiku w trakcie gotowania wytwarza się podciśnienie, które szczelnie zamyka pokrywkę, nie dopuszczając do wymiany powietrza z otoczeniem. Dzięki temu produkty w słoiku nie psują się. Aby sprawdzić, czy słoik jest szczelny, trzeba popukać w nakrętkę. Jeżeli dźwięk, który usłyszymy będzie wysoki, słoik jest szczelny. Gdy usłyszymy głuchy – tzw. pusty dźwięk, niestety słoik nie jest dobrze zamknięty.

 

Słoik nie tylko do przechowywania…

Słoiki goszczą w naszych domach przez cały rok, a szczególnie jesienią, kiedy to przygotowujemy zapasy na zimę. Pasteryzacja (wekowanie) to najpopularniejszy sposób długiego przechowywania produktów spożywczych. Wekować możemy w zasadzie prawie wszystkie warzywa i owoce, a w książkach kucharskich znajdziemy nieskończoną ilość przepisów na przetwory zamknięte w słoiku, które zimą wystarczy tylko otworzyć, aby przywołać smaki lata.

Bogactwo kształtów, pojemności słoików i różnorodność wzorów nakrętek sprawia, że możemy stworzyć naprawdę wyjątkową spiżarnię! Nie musimy ukrywać już słoików na półkach w piwnicy, bo mogą one być gustownym elementem dekoracyjnym w kuchni czy jadalni, a nawet naczyniami do serwowania potraw.

Współczesny design postawił na najprostsze rozwiązania i obecnie podaje się potrawy w słoikach. To bardzo oryginalne rozwiązanie, które zadomowiło się w wielu restauracjach i w naszych domach. Serwujemy w nich zupy, napoje, koktajle, kawy czy też… popularne smoothie w słoiku z uchwytem. Słoiki są obecne już nie tylko w spiżarniach i na stołach, ale też wkraczają na salony jako oryginalna dekoracja!

 

Dekoracje w słoikach

Słoik, który ma uszczerbiony brzeg, niestety nie nadaje się już do wekowania, ale możemy nadać mu „drugie życie” tworząc wyjątkowe dekoracje. Różne kształty słoików sprawiają, że tylko nasza wyobraźnia jest ograniczeniem w wykorzystaniu ich jako elementu dekoracji. Możemy wykorzystać słoik jako wazon, a jeżeli ozdobimy go w swoim stylu, zyskamy naprawdę efektowny pojemnik na świeże kwiaty!

Słoik może również posłużyć jako… doniczka! Posadzone w słoiku rośliny tworzą unikalny ekosystem, w którym rośliny rosną i nawet same się nawadniają. Takie dekoracje znane są jako tzw. las w słoiku, gdzie oprócz roślin zielonych, możemy tworzyć piękne kompozycje z samej ziemi, kamyków czy mchu.

Popularne stały się też słoikowe świeczniki. Szkło jest niepalne i przez to bezpiecznie można zapalić taką lampkę w pomieszczeniu. Lampiony ze świecami w słoikach są romantycznym dodatkiem do przyjęcia w ogrodzie. A jeżeli pomalujemy słoik kolorową farbą, stworzymy naprawdę wyjątkową atmosferę w naszym domu!

Różnorodność zastosowań popularnych słoików sprawia, że są one niezbędnym wręcz dla nas przedmiotem. Poszukajmy więc takich o ciekawych, unikalnych kształtach, a na pewno znajdziemy dla nich ciekawe zastosowanie – nie tylko jako sposób przechowywania żywności.

Wróć

Zapraszamy do współpracy!

Poznaj naszą ofertę
Skontaktuj się z nami