Wyspy Murano
Wszystko zaczęło się w XIII wieku, kiedy to władze Wenecji postanowiły przenieść warsztaty szklarskie z zagrożonego pożarami miasta na niedaleką wysepkę Murano. Cenne umiejętności weneckich rzemieślników trzeba było chronić, a odizolowana wyspa była właściwą do tych celów lokalizacją. Szklarze z Murano byli otoczeni ogromnym szacunkiem i traktowani wyjątkowo. Jednak aby tajemnice techniki wytwarzania szkła nie rozpowszechniły się poza Księstwo Weneckie, zakazano im opuszczania wyspy. Wiedli więc dostatnie życie w izolacji od świata zewnętrznego. Nagromadzenie warsztatów szklarskich w jednym miejscu spowodowało ogromny rozwój tej dziedziny, a szkło Murano stało się sławne na całym świecie.
Tajemnice średniowiecznych mistrzów przetrwały do naszych czasów i nadal wiedzę o sposobach wywarzania unikalnych ozdób posiadają wyłącznie szklarze z Murano.
Wzory Murano
Szkło Murano powstaje z piasku wydobywanego z dna zatoki. Łączone jest ze związkami chemicznymi spowalniającymi proces krzepnięcia. Dzięki temu możliwe jest kształtowanie szkła zanim przybierze trwałą formę.
Prawdziwe szkło Murano jest wyjątkowo przezroczyste, pozbawione zanieczyszczeń, przebarwień i smug. To z czym jest najczęściej kojarzone, są jednak kolory. Powstają one w wyniku dodawania do masy szklanej minerałów, które nadają jej pożądaną barwę. Murano nigdy nie jest malowane, kolory gotowych wyrobów nie blakną i nie schodzą. Uzyskanie konkretnej barwy szkła i proporcje dodawanych składników są tajemnicą jej twórców.
Miłośnicy szklanej biżuterii bez trudu rozpoznają najbardziej znane wzory Murano. Jednym z nich jest Millefiori, czyli dosłownie tysiąc kwiatów. Korale Millefiori powstają w wyniku stopienia ze sobą misternie ułożonych kolorowych szklanych prętów. Gotowy pręt jest rozciągany i następnie cięty na setki miniaturowych elementów tworzących kwiatowy wzór. W zależności od tego, jaki ma być finalny produkt, kwiaty są zatapiane w przezroczystym szkle.
Innym znanym wzorem jest Rozeta, która powstaje z gotowego pręta o przekroju trójkolorowej gwiazdy. Wzór powstał w XV wieku i już wtedy doceniono jego niezwykłą urodę i wartość, bowiem stał się nawet środkiem płatniczym w afrykańskich koloniach. Obecnie nadal jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych wzorów biżuterii Murano.
Rzemieślnicy korzystają z dorobku pokoleń twórców technik szklarskich, często przekazywanych jako tajemnica rodzinnych wytwórni. Najbardziej znane wzory są zastrzeżone i mają własną nazwę.
Prawdziwe Murano
Jak każdy unikalny produkt, również szkło Murano bywa podrabiane. Nawet znawcom częstokroć trudno jest odróżnić, czy mamy do czynienia z oryginałem, czy też doskonałą imitacją.
To czym wyróżnia się szkło Murano jest jego niepowtarzalność. Korale wytwarzane są ręcznie i w zasadzie nie można spotkać dwóch identycznych egzemplarzy. Rzemieślnicy zrzeszeni w gildiach mają prawo do wystawiania certyfikatu „Vetro Artistico Murano” potwierdzającego autentyczność produktu. Twórcy wzorów podpisują swoje produkty specjalnym znakiem na złotej folii wlutowanej w górną warstwę szkła. Nie ma możliwości usunięcia go bądź zdrapania.
Wyroby Murano charakteryzuje wysoka jakość, a co za tym idzie również cena. Zbyt niska może wskazywać, że mamy do czynienia z produktem podrobionym w innych częściach świata.