Blog


Czy szkło to po prostu szkło?

Szkło we współczesnym świecie jest tak powszechne, że rzadko zastanawiamy się nad tym… skąd się wzięło i jak powstaje? Dla nas wszechobecne szkło to po prostu… szkło! A tymczasem ten niesamowity materiał, uznawany jest za jeden z pięciu najważniejszych wynalazków ludzkości. 

Wiele jest rodzajów szkła, o różnym składzie chemicznym i zastosowaniu. Wykorzystuje się je do produkcji szyb, luster, szklanych opakowań, ale też w budownictwie, medycynie, a nawet w przemyśle zbrojeniowym.

Co to jest szkło?

Szkło jest substancją bezpostaciową, której właściwości mechaniczne są takie jak ciał stałych, natomiast amorficzna struktura upodabnia je do cieczy. Dlatego możemy mówić o stanie szklistym, specyficznym tylko dla szkła. Powstaje ono w wyniku nagłego schłodzenia stopionych wcześniej surowców mineralnych i nieorganicznych. Najważniejszy w produkcji szkła jest piasek kwarcowy – źródło krzemionki, składnik szkłotwórczy, czyli boraks, skalenie sodowo-potasowe, ale też surowce będące źródłem tlenków metali zasadowych i tlenków wapnia, magnezu, cynku lub ołowiu. 
W zależności od tego, jaki będzie skład surowcowy topionych składników, taki uzyskamy rodzaj szkła…

Szkło sodowe jest najpopularniejszym rodzajem szkła. Służy do wyrobu przedmiotów codziennego użytku: szklanek, naczyń, słoików i butelek. Ze szkła sodowego powstają też szyby. Dzięki temu, że ma niską temperaturę topnienia, jest doskonałym surowcem wtórnym, który można wielokrotnie przetwarzać bez uszczerbku dla jego właściwości.

Szkło kwarcowe jest odporne na nagłe zmiany temperatury i na działanie kwasów, dlatego produkuje się z niego naczynia laboratoryjne. Dobrze przepuszcza promienie widzialne, a jego właściwości są wykorzystywane przy wytwarzaniu elementów aparatury optycznej i produkcji lamp kwarcowych. 

Szkło ołowiowe, czyli inaczej kryształowe, charakteryzuje się bardzo dużą zdolnością załamywania światła. Właściwość ta jest niezastąpiona przy produkcji przedmiotów dekoracyjnych, na których umieszcza się szlifowane ornamenty. Ze szkła ołowiowego powstają soczewki optyczne i specjalne osłony przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem gamma.

Szkło hartowane i klejone są specjalnie wzmacniane, aby przedmioty z nich wytwarzane były odporne na duże obciążenia. Te rodzaje szkła nie rozpryskują się po rozbiciu, dlatego są z nich produkowane np. szyby samochodowe i okulary ochronne.

Szkło float, nazywane potocznie szkłem zwykłym, jest najczęściej wykorzystywane w zakładach szklarskich. Charakterystyczną cechą tego rodzaju szkła jest lekko zielonkawy odcień widoczny najbardziej na krawędziach tafli. Im grubsze szkło, tym bardziej widoczna jest zielona barwa. Ze szkła floatowego powstają elementy mebli, drzwi, okna i schody.

Szkło wodne jest roztworem krzemianu sodu lub potasu mającym postać gęstego syropu. Jest ono stosowane do impregnacji tkanin, drewna, papy, ale też do sklejania szkła i jako składnik farb ognioodpornych.

Czy każde szkło można przetworzyć?

Szkło wyprodukowane z różnego rodzaju surowców ma odmienne temperatury topnienia i właściwości, dlatego przy powtórnym przetwarzaniu ważne jest, żeby nie mieszać rodzajów stłuczki szklanej. Segregując więc odpady pamiętajmy, że do recyclingu nadają się wszelkiego rodzaju opakowania wykonane ze szkła sodowego, czyli: słoiki, butelki, pojemniki szklane itp.

Do pojemników na szkło nie wrzucamy luster, szyb okiennych, naczyń żaroodpornych, żarówek, fajansu, zniczy i opakowań po lekach. Szkło użyte do ich produkcji ma inną temperaturę topnienia i nie może być przetwarzane razem ze szkłem sodowo-wapniowo-potasowym.

Wróć

Zapraszamy do współpracy!

Poznaj naszą ofertę
Skontaktuj się z nami